Piosenka autorska Klaudiusza Żukowskiego

Studyjny projekt muzyczny „Bez Cła” powstał w ok. 2006 roku w Niemczech z zaangażowania przyjaciół i rodziny, osób o różnych doświadczeniach i upodobaniach muzycznych, różnego wieku i narodowości.

Emocjonalnie związany z klimatami poezji śpiewanej, piosenki turystycznej i szantowej postanowiłem propagować je również w moim środowisku. Trafiło to na otwarte serca i entuzjastycznego ducha muzycznego, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że muzyka nie ma wielu granic. Z pewnością istnieje ta językowa, szczególnie w kierunkach skoncentrowanych na tekście, jak w poezji śpiewanej, jednak i to nie było nigdy przeszkodą, a bardziej przygodą dla każdego uczestnika. Fascynująca jest otwartość na polską kulturę i podziw dla tego rodzaju muzyki, który w Niemczech co prawda też istnieje, jednak dalece nie w tak rozwiniętej formie.

Różnorodność muzyczna moich przyjaciół pozwoliła mi kroczyć po stosunkowo neutralnym terenie stylistycznym. Jednak było dla mnie ważne, aby każdy wniósł cząstkę własnego świata muzycznego. Dlatego też bardzo chętnie korzystałem z doświadczenia wieloletniego przyjaciela Krzysztofa Rosikonia (olsztyńskiego Zatorzaka, jak i ja), który potrafił wyczarować na gitarze wszystkie moje wyobrażenia i jednocześnie pozostawił swój spory ślad lat 70-80‘tych, wplatając z wyczuciem odrobinę rocka, jazzu i country. Oczywiście dziękuję tu Marioli i Kati - bez Was nic by nie istniało, jak również Beacie, Zygi i Nico. Każdy wniósł coś szczególnego.
Mimo tych wszystkich wpływów starałem się pozostać w ulubionych przeze mnie klimatach poezji śpiewanej i jednocześnie tworzyć coś bardzo własnego.

Czas i los poplątały nam drogi, więc czekamy na magiczne chwile, gdy łagodnieją życiowe turbulencje i czas zapomina o naszym istnieniu. Wtedy Muzyka zasiada między nami, bierze łyk chłodnego piwa i zaczyna grać...

Liśćmi jesteśmy - kolorowi, poszarpani, nadsuszeni...
Porwał nas wiatr ...
I nikt z nas mu nie wierzy,
że to tylko na chwilę,
że zaraz wrócimy.
A więc drzewom naszym nic nie obiecujemy.
Porwał nas wiatr ...
Nad lasy i łąki, nad rzekę.
Wysoko pod wielką chmurą kręcimy piruety,
By ją rozbawić ...

(do piosenki "Jesień")


* * *

W roku 2007 braliśmy udział w nagraniu i opracowaniu płyty „Agacie Budzyńskiej - Przyjaciele” z aranżacjami utworów „Biała Kartka” i „Romans”. Krążek współtworzyli również: Anna Treter, Agata Rymarowicz, Basia Stępniak-Wilk, Anna Kwiatkowska, Tadeusz Krok, Alek Berkowicz, Tomek Jarmużewski oraz grupa "Ratatam".

Pozdrawiam!
Klaudek